Piirrosfilmisankareiden sankassa joukossa yksi korvapari ylitse muiden. Väiski Vemmelsääri on pupu vailla vertaa.
Väiski, kuten monet muutkin tähdet, aloitti sivuosien esittäjänä, mutta parissa vuodessa hän raivasi tiensä huipulle. Hän on kiintotähti, jonka lahjoista todistaa mm. oma Oscar-palkinto.
Väiskin tavaramerkki on monipuolisuus. Hän ei häkelly missään tilanteessa. Painiottelu sujuu yhtä sutjakkaasti kuin liukaskielinen sanailukin, ja musiikin parissa Väiski on kuin kotonaan.
Vuosien varrella Väiski on saanut oivaa tukea monilta ystäviltään, mm. Repe Sorsalta ja Elmeriltä.
Väiski on filmitaivaan todellinen persoonallisuus, tähti jonka suosiota voi verrata Clark Gableen ja Humphrey Bogartiin. Mutta Väiski päihittää nämä aikalaisensa kirkkaasti, sillä hänellä on puolellaan yksi etu: vaikka tämä pitkäkorva onkin ollut tähti jo vuodesta 1940, ei hän ole vanhentunut (eikä viisastunut) hiukkaakaan. Eipä ihme, että suosiokin on säilynyt.
(Leonard Maltin) |
|